Ośrodek w Umianowicach. Prace idą do przodu

Data opublikowania: 16 lipca 2020
Ośrodek w Umianowicach. Prace idą do przodu
Ośrodek w Umianowicach. Prace idą do przodu

Pełną para idą prace przy budowie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, który powstaje w Umianowicach. Rozebrano zabytkową stacyjkę, widać już ściany głównego gmachu, powstaje przyłącze wodno-kanalizacyjne. Inwestycja, współfinansowana ze środków unijnych, ma się zakończyć wczesną jesienią 2021 r.

Odwiedziliśmy budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, który powstaje w urokliwej wsi Umianowice w gminie Kije w powiecie pińczowskim na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego w bezpośrednim sąsiedztwie „śródlądowej delty Nidy” oraz kolejki wąskotorowej „Ciuchcia Expres Ponidzie”.

Projekt budowy ośrodka w Umianowicach zyskał unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 z Działania 4.5 Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo i otrzymał z Unii Europejskiej – 15 mln 181 tys. zł. Koszt całej inwestycji to 19 mln 700 tys. zł.

W ramach projektu powstanie ośrodek na ok. 55 miejsc noclegowych, sala edukacyjno-konferencyjna oraz pracownie projektowo-badawcze. Wielką atrakcją będzie „Nidarium” czyli wielkogabarytowe akwarium. Przewidziano również miejsce na cele ekspozycyjne oraz przebudowę wieży ciśnień, powstanie zaplecza technicznego oraz edukacyjnego, w tym m.in. owczarni i stajni i przygotowanie wolnego wybiegu dla zwierząt ras rodzimych.

- Przekazaliśmy wykonawcy plac budowy na początku kwietnia. Prowadzone na wstępie prace archeologiczne wykazały ślady osadnictwa, badacze wydobyli z ziemi niewielkie kawałki glinianych naczyń. Te odkrycia nie wstrzymały jednak działań inwestycyjnych, które toczą się bez opóźnień – mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. – Obecnie inwestycja „wyszła z ziemi”, gotowe są fundamenty, widać już ściany parteru budynku, trwa również budowa przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Główny cel ośrodka w Umianowicach to szeroko zakrojona edukacja ekologiczna, a także ochrony zasobów przyrodniczych Ponidzia, obejmujących obszary sieci NATURA 2000. Ośrodek będzie również miejscem organizacji konferencji naukowych, praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych oraz realizacji projektów naukowo - badawczych związanych z ochroną środowiska przyrodniczego, a także przyjaznym i otwartym miejscem dla przyrodników, ekologów i turystów.

Jak podkreśla dyr. Hałatkiewicz – unijna inwestycja wzbudza ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Umianowic, którzy liczą na to, że dzięki powstaniu ośrodka ożywi się ruch turystyczny, a gmina zyska impuls do rozwoju.

- Nie ukrywam, że liczymy na to, że powstaną nowe gospodarstwa agroturystyczne, rozwinie się także działalność związana z  hotelarstwem czy gastronomią – dodaje Tomasz Hałatkiewicz. – Przypomnę również, ze przy ośrodku działać będzie gospodarstwo rolne.

Prace przy budowie ośrodka w Umianowicach idą pełną parą, co cieszy, szczególnie teraz, gdy epidemia koronawirusa, spowodowała opóźnienie lub nawet wstrzymanie wielu działań. 

- To niezwykle ważny projekt, który wychodzi naprzeciw potrzebom edukacji ekologicznej. Ponidzie zasługuje na lepszą promocję i pokazanie w pełni swoich unikalnych walorów – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Cieszę się, że inwestycja ta zyskała dofinansowania z funduszy unijnych, bowiem pozwoli to na stworzenie nowoczesnej, spełniającej najwyższe standardy placówki.

Zgodnie u umową na realizację inwestycji, która ruszyła w kwietniu, przewidziano 14 miesięcy, więc powinna się ona zakończyć wczesną jesienią 2021 r., Na wiosnę 2022 r. zaplanowano otwarcie ośrodka dla gości.

 

Źródło: Departament Inwestycji i Rozwoju

Galeria zdjęć

Ośrodek w Umianowicach. Prace idą do przodu
Ośrodek w Umianowicach. Prace idą do przodu
Ośrodek w Umianowicach. Prace idą do przodu
Ośrodek w Umianowicach. Prace idą do przodu