Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich w Kielcach

Data opublikowania: 14 sierpnia 2019
Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich w Kielcach
Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich w Kielcach

Marszałek Województwa - Andrzej Bętkowski 14 sierpnia br. podpisał umowę z  Europejską Fundacją Kosmiczną  na przygotowanie i organizację wydarzenia promocyjnego obejmującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge) oraz Konferencję towarzyszącą ERC.  Przedsięwzięcie realizowane będzie w Kielcach na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w dniach 13-15 września 2019 r.

Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z 15 krajów świata. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii czy Australii.

Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów z atrakcjami. Wśród nich m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA.

Oprócz międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich i Strefy Pokazów dla publiczności, w programie piątej edycji ERC znalazło się również konferencja mentoringowo-biznesowa.

Wkład Województwa Świętokrzyskiego jako Współorganizatora to kwota 100 000,00 zł, przeznaczone na działania związane z organizacją wydarzenia promocyjnego obejmującego Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge) oraz panelu konferencyjnego dotyczącego wykorzystania technologii kosmicznych w biznesie w sektorze IT i medycznym z przykładami prezentowanymi przez ekspertów i przedsiębiorców zagranicznych.

Galeria zdjęć

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich w Kielcach
Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich w Kielcach