Opieka dla seniorów z Kielc dzięki projektowi RPO

Data opublikowania: 7 października 2020
W uroczystym otwarciu ośrodka uczestniczyła Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.
W uroczystym otwarciu ośrodka uczestniczyła Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.

Specjalistyczna pomoc dla niesamodzielnych seniorów z Kielc, a także wsparcie dla opiekujących się nimi członków rodzin – to główne założenia projektu Regionalnego Programu Operacyjnego, który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Fundusze unijne pozwoliły m.in. na utworzenie 25 nowych miejsc opieki w filii Ośrodka Wsparcia Dziennego. W uroczystym otwarciu ośrodka uczestniczyła Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik.

Filia Ośrodka Wsparcia Dziennego MOPR dla osób chorych na Alzheimera powstał dzięki pieniądzom z unijnego projektu  w części budynku po byłym XI Liceum Ogólnokształcącym im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego w Kielcach. Dzięki tej pomocy możliwe było wyremontowanie i wyposażenie placówki. W okresie trwania projektu z pomocy skorzysta łącznie 85 osób i taka sama liczba ich opiekunów.

- Niezmiernie się cieszę, że mogę tu być. Projekt MOPR to bardzo trafna odpowiedź na zwiększające się z roku na rok zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę nad osobami starszymi w Kielcach, podobnie zresztą jak i w całym regionie – powiedziała Wicemarszałek Renata Janik podczas otwarcia Ośrodka. – Mam nadzieję, że to miejsce będzie wspaniałym wsparciem zarówno dla  naszych seniorów, jak opiekujących się nimi członków rodzin, którzy dostaną tu fachową pomoc najnowocześniejszymi metodami.

W Ośrodku osoby chore i ich opiekunowie będą mogli m.in. uzyskać pomoc fizjoterapeuty i pielęgniarki.  W placówce będzie prowadzona dogoterapia, muzykoterapia oraz indywidualne zajęcia logopedyczne, wspierające osoby starsze w ich zdolności do wypowiadania się. 

Wartość dofinansowania dla projektu MOPR „Alzheimer – model usług społecznych dla osób niesamodzielnych w Kielcach ” to ponad 3,5 mln zł. Fundusze unijne pokryły wydatki związane z kompleksowym remontem budynku, w którym mieści się Ośrodek i zakupem niezbędnego wyposażenia. Przede wszystkim jednak pozwolą na realizację różnego rodzaju specjalistycznych zajęć, treningów terapeutycznych, spotkań międzypokoleniowych  oraz warsztatów, które autorzy projektu zaplanowali dla seniorów.  Dla ich opiekunów przewidziano wsparcie psychologiczne, warsztaty komunikacji z chorymi i instruktaż prowadzenia opieki w domu nad osobą starszą z zespołem otępiennym.

 

Źródło: Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Galeria zdjęć

W uroczystym otwarciu ośrodka uczestniczyła Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik.
Uroczyste otwarciu ośrodka
Uroczyste otwarciu ośrodka_2
Uroczyste otwarciu ośrodka_3