Buskowianka podbija arabskie rynki

Data opublikowania: 1 grudnia 2017
Konferencja dortycząca podpisania kontraktu z Arabią Saudyjską
Konferencja dortycząca podpisania kontraktu z Arabią Saudyjską

Woda mineralna „Paradise" - pod taką nazwą woda „Buskowianka" trafi na rynek Arabii Saudyjskiej. Pierwsza partia: cztery kontenery, czyli prawie 200 tysięcy butelek wkrótce wyjedzie do portu w Gdyni, skąd popłynie na Bliski Wschód. W czwartek, 30 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach podpisany został kontrakt.

Samorząd województwa reprezentowali Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ i Grzegorz Gałuszka, przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, producenta - Wojciech Legawiec, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój, stronę arabską – Saud Alshali, prezes Saudyjskiej Izby Gospodarczej, która zrzesza 150 podmiotów.

- Jest to efekt naszych działań progospodarczych, promocji gospodarczej naszego regionu i wizyty marszałka Adama Jarubasa w Arabii Saudyjskiej. Budowanie wzajemnych relacji jest bardzo ważne dla naszych gości. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej też są u nas już po raz drugi. Bardzo się cieszę, że podjęliśmy konkretne rozmowy handlowe, które są finalizowane – powiedział dyrektor Grzegorz Orawiec.


- Wszystkie misje gospodarcze prowadzone za granicą przez samorząd województwa świętokrzyskiego zyskują na atrakcyjności. Nie tak dawno gościliśmy z misją w Kazachstanie, na Bałkanach i w Arabii Saudyjskiej – mówił Grzegorz Gałuszka. - Dzisiaj możemy powiedzieć o dużym sukcesie. Bo te produkty, które pojadą i będą przecierać  ścieżkę handlową w krajach Bliskiego Wschodu, będą mogły stać się fundamentem do rozwoju i wejścia na te rynki. Urząd Marszałkowski tworzy pomost między naszymi przedsiębiorcami a kontrahentami zagranicznymi. Dlatego już możemy mówić o kroku milowym w tej współpracy.


Prezes Saudyjskiej Izby Gospodarczej podkreślał, że to dopiero początek współpracy. Rozmowy z firmą „Hohel" na eksport przetworów mięsnych są finalizowane, arabscy przedsiębiorcy są zainteresowani naszymi produktami liofilizowanymi, współpracą w zakresie hodowli i leczenia koni arabskich. Mówią nawet o zbudowaniu u nas szpitala dla tych zwierząt.    


- Jestem optymistą jeśli chodzi o naszą współpracę na przyszłość. Jestem przekonany, że dzisiejszy kontrakt nie będzie jedynym. Jestem państwa ambasadorem, będę o państwa ofercie głosił wśród innych biznesmenów na terenie mojego kraju – deklarował Saud Alshali. - Aby lepiej prowadzić biznes w Polsce, założyłem tu firmę. Jestem bardzo optymistyczny jeśli chodzi o dalszą współpracę.


Być może ta współpraca nie będzie się ograniczać jedynie do eksportu wody mineralnej. Arabowie są zainteresowani również ofertą uzdrowiskową.
- Już rozmawiamy na temat przyjmowania turystów z Arabii Saudyjskiej. Przyjeżdżaliby do buskiego uzdrowiska na rehabilitację. Jeżeli dojdziemy do porozumienia, to być może niebawem w Busku pojawią się pierwsi arabscy turyści – mówił Wojciech Legawiec, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój.   

 

źródło: sejmik.kielce.pl

Galeria zdjęć

Konferencja dortycząca podpisania kontraktu z Arabią Saudyjską
Podpisanie kontraktu
Podpisanie kontraktu
Konferencja dortycząca podpisania kontraktu z Arabią Saudyjską
Konferencja dortycząca podpisania kontraktu z Arabią Saudyjską