Nagrodzono innowacyjne gminy w Świętokrzyskiem

Data opublikowania: 8 stycznia 2018
Wręczanie nagród dla innowacyjnych gmin
Wręczanie nagród dla innowacyjnych gmin

Nagrody laureatom szóstej edycji plebiscytu „Innowacyjna Gmina Województwa Świętokrzyskiego 2017” wręczyli wicemarszałek Jan Maćkowiak i Marek Szczepanik, członek Zarządu Województwa. Uhonorowano Busko-Zdrój i Chęciny.

Organizatorem przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Departament Polityki Regionalnej, Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy. Plebiscyt miał na celu  aktywizację samorządów w obszarze innowacyjności, między innymi przez promowanie nowoczesnych działań i rozwiązań w różnych obszarach, zaś dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z regionu okazja do poznania i wdrożenia w ramach dobrych praktyk rozwiązań, które już sprawdziły się w innych gminach.

- Dla nas to ważny konkurs, bo warto być nowoczesnym. Chcemy, aby innowacyjność nie była tylko hasłem - mówił Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

- Innowacja to szerokie pojęcie, najczęściej rozumiane jako innowacje w gospodarce, ale przecież innowacje mogą być w pracy urzędów, samorządów, w opiece społecznej, edukacji, w wielu dziedzinach życia. I mamy przykład - gmina Busko-Zdrój szerzej podeszła do innowacji, bo mamy projekt, które będzie służył mieszkańcom, ale także korzystnie wpłynie na środowisko, a w przypadku gminy Chęciny mamy innowację w edukacji – mówił Marek Szczepanik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.  

W szóstej edycji plebiscytu gmina Busko-Zdrój  doceniona została za projekt „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego". Wartość projektu to ponad 70 milionów złotych. Dzięki tej inwestycji zainstalowano ponad 5 tysięcy instalacji solarnych, z czego 2 tysiące w samym Busku-Zdroju. Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju podkreślał, że było to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. - Ta nagroda jest bardzo dużym wyróżnieniem i dodatkową motywacją, żeby podobne rozwiązania wdrażać. Pokazuje też, że gmina Busko-Zdrój jest gminą innowacyjną, które szuka rozwiązań dla poprawy życia mieszkańców, ale przede wszystkim ochrony środowiska – powiedział burmistrz Sikora. 

W plebiscycie wyróżniono gminę Chęciny za przedsięwzięcie „Gmina Kluczowych Kompetencji". To projekt, który dzieciom i młodzieży daje szansę na wszechstronny rozwój, nauczycielom zdobycie dodatkowych kwalifikacji, a także doposażenie placówek oświatowych. - Żyjemy w takich czasach, że towarzyszy nam ciągły postęp i nowości. Dlatego jako samorząd staramy się za tym nadążać. Tak też się dzieje w naszej gminie. Chęciny są znane nie tylko z historii i tradycji, ale to również miejsce, gdzie historia i tradycja łączą się z nowoczesnością. Staramy się do tego dążyć, aby wprowadzać nowe rozwiązania w różnych dziedzinach, także w edukacji, tak aby szkoły  były innowacyjne i nowoczesne - mówił Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Gmina Busko-Zdrój otrzymała sprzęt nagłaśniający, gmina Chęciny - wysokiej klasy aparat fotograficzny. Do szóstej edycji plebiscytu „Moje Innowacyjne Otoczenie-Moja Innowacyjna Gmina 2017" zgłosiły się cztery samorządy: Busko-Zdrój, Masłów, Wiślica i Chęciny.  

 

źródło: sejmik.kielce.pl

Galeria zdjęć

Wręczanie nagród dla innowacyjnych gmin
Waldemar Sikora - burmistrz Buska-Zdroju i Jan Maćkowiak - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Wręczanie nagród dla innowacyjnych gmin
Spotkanie Jana Maćkowiaka - wicemarszałka województwa świętokrzyskiego oraz Marka Szczepanika - członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z samorządowcami