Szanowny Przedsiębiorco!

Data opublikowania: 31 października 2019

Prowadzisz wymianę handlową z Wielką Brytanią?  Świadczysz usługi na rzecz podmiotów brytyjskich? Zamierzasz kontynuować je po brexicie?

Rada Europejska w formacie art. 50 podjęła decyzję o przedłużeniu okresu negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do 31 stycznia 2020 r. Celem przedłużenia jest dopełnienie procedur ratyfikacyjnych, które umożliwią wejście w życie Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Przedłużenie może zakończyć się przed 31 stycznia 2020 r. jeśli UE i Wielka Brytania dopełnią wcześniej swoich wewnętrznych procedur ratyfikacyjnych. Po stronie brytyjskiej do wejścia w życie Umowy niezbędne jest przyjęcie właściwej legislacji przez parlament.
Po stronie UE zgodę musi wyrazić Parlament Europejski.

Decyzja o przedłużeniu zostanie podjęta w tzw. procedurze pisemnej bez potrzeby zwoływania specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej. Towarzyszy jej deklaracja Rady Europejskiej, która przypomina, że w trakcie przedłużenia Wielka Brytania pozostaje członkiem UE ze wszystkimi prawami i obowiązkami jakie wynikają z członkostwa. Deklaracja podkreśla, że Zjednoczone Królestwo powinno w tym czasie przestrzegać reguł lojalnej współpracy wobec UE.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że także w przypadku uporządkowanego brexitu Polacy chcący pozostać w Wielkiej Brytanii na dłużej powinni wystąpić o brytyjski status osoby osiedlonej (EU settled status). Nie należy czekać ze złożeniem wniosku
do ostatniej chwili.

! PRZYGOTUJ SIĘ DO BREXITU !

Zbliża się termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Czy na pewno zrobiłeś wszystko, aby zminimalizować negatywne skutki dla swojej firmy? Wykorzystaj najbliższe tygodnie na przygotowanie się do bezumownego brexitu!

Przetestuj stan swojego przygotowania do konsekwencji brexitu za pomocą tzw. checklisty (link).

Pamiętaj, że:

  • zasady handlu z Wielką Brytanią będą takie jak z innymi krajami spoza Unii Europejskiej. Zapoznaj się z formalnościami celnymi, jakie będą obowiązywać
    po Brexicie.
  • musisz zadbać o to, by Twoi pracownicy podróżujący do Wielkiej Brytanii posiadali ważne dokumenty podróży. Rekomendujemy posiadanie paszportu oraz certyfikatu Zielonej Karty!
  • jeżeli zamierzasz kontynuować prowadzenie wymiany handlowej z Wielką Brytanią, musisz przede wszystkim posiadać europejski numer EORI (https://puesc.gov.pl/eori) – wystąp o jego nadanie. Bez tego numeru nie będzie możliwe dokonywanie zgłoszeń celnych w Unii Europejskiej. Jeżeli będziesz dokonywał importu do Wielkiej Brytanii lub eksportu z Wielkiej Brytanii lub realizował operacje tranzytowe z tego kraju, to musisz posiadać również brytyjski numer EORI, żeby móc złożyć zgłoszenie celne w Wielkiej Brytanii. Wystąp o jego nadanie (https://www.gov.uk/eori).

Zapoznaj się z odpowiedziami na główne pytania zadawane przez przedsiębiorców w związku z brexitem w kwestiach celnych.

Śledź informacje francuskich służb celnych w zakresie przygotowań do tzw. inteligentnej granicy (link), ulotka informacyjna w języku polskim oraz strony holenderskiej w zakresie wymaganych procedur portowych (link).

Wejdź na stronę www.brexit.gov.pl

Załączone pliki: