Fundusze Europejskie na walkę z koronawirusem

Data opublikowania: 20 marca 2020
Fundusze Europejskie na walkę z koronawirusem
Fundusze Europejskie na walkę z koronawirusem

33 mln zł – taką kwotę uzgadniamy z Komisją Europejską na wsparcie świętokrzyskich szpital z Regionalnego Programu Operacyjnego w walce z koronawirusem.

Zakup niezbędnego sprzętu medycznego (m.in. respiratorów, aparatów usg i rtg, kardiometrów), odzieży ochronnej, środków dezynfekcji, a także przeprowadzenie niezbędnych prac modernizacyjnych, dzięki którym lecznice zostaną przystosowane do leczenia pacjentów zarażonych koronawirusem – taki jest plan samorządu województwa świętokrzyskiego na wykorzystanie unijnego wsparcia z obecnej unijnej perspektywy finansowej.  I to w jak najkrótszym możliwym czasie.

- Chcemy podjąć wszelkie działania, by skutecznie walczyć z koronawirusem i na ten cel w sposób maksymalny wykorzystać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego  – zapowiedział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski podczas piątkowej videokonferencji, w której uczestniczyli również – Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju oraz Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia. – Ważne jest to, aby umożliwić taką ścieżkę, która pozwoli na szybki zakup sprzętu do ratowania życia  i zdrowia osób zarażonych koronawirusem.

Jak podkreślił Jacek Sułek, kilka dni temu Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań dotyczących przekazania środków unijnych na walkę z pandemią. Dotyczy to również tych funduszy, które są w dyspozycji RPO. Wypracowana w regionie świętokrzyskim koncepcja jest taka, by przekazać unijne pieniądze w pierwszej kolejności do tych jednostek, z którymi są otwarte umowy o dofinansowanie i w związku z tym można je szybko aneksować.

- Mamy trzy takie umowy ze szpitalami wojewódzkimi – Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze i Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, co pozwala nam na zwiększenie  zakresów rzeczowych projektów i szybkie przekazanie pieniędzy  - mówił podczas videokonferencji dyr. Sułek. Podobnie wygląda sytuacja ze szpitalami powiatowymi w Końskich, Sandomierzu oraz Staszowie, do których również będzie można szybko przekazać unijne wsparcie.

Co z pozostałymi placówkami prowadzonymi przez samorządy powiatowe?  - Nie zapominamy o nich, nasza koncepcja jest taka, że będziemy się starali dołączyć je do tych trzech projektów powiatowych – tłumaczył Jacek Sułek.

I tak lecznice z Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Starachowic dołączą do Sandomierza, ze Skarżyska Kamiennej, Włoszczowy i Jędrzejowa do projektu placówki z Końskich, zaś z Buska Zdroju, Pińczowa i Kazimierzy Wielkiej do Staszowa.

Łącznie na wszystkie lecznice ma być przekazanych 33 mln zł unijnego wsparcia, w tym na wojewódzkie - 20 mln zł, zaś na powiatowe – 13 mln zł.

- W ten sposób pokrylibyśmy całe województwo i zabezpieczyli podstawowe potrzebny szpitali jeśli chodzi o sprzęt i środki ochrony – mówił wicemarszałek Bogusławski, podkreślając, że ma świadomość, że potrzeby w tej materii są znacznie większe.

Uruchomienie procedury podpisywania aneksów na zwiększenie dofinansowanie z RPO możliwe będzie już pod koniec przyszłego tygodnia, ale pod warunkiem, że zgodę na to wyrazi Komisja Europejska i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Decyzja obu instytucji będzie znana na początku przyszłego tygodnia.

 

Źródło: Departament Inwestycji i Rozwoju