Kolejne projekty Regionalnego Programu Operacyjnego: nowe przedszkola i ochrona zdrowia pracowników

Data opublikowania: 26 czerwca 2020
Dzięki projektom RPO, zatwierdzonym przez Zarząd Województwa do unijnego dofinansowania, w regionie przybędzie 216 nowych miejsc przedszkolnych
Dzięki projektom RPO, zatwierdzonym przez Zarząd Województwa do unijnego dofinansowania, w regionie przybędzie 216 nowych miejsc przedszkolnych

Blisko 800 osób skorzysta z 14 projektów RPO, zatwierdzonych do dofinansowania przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej przybędzie 216 nowych miejsc w przedszkolach, a kilkuset pracowników regionalnych firm i instytucji skorzysta z programów profilaktyki zdrowotnej, zapobiegających chorobom zawodowym.     

- 5,5 mln zł trafi do ośmiu projektów, przewidujących rozwijanie edukacji przedszkolnej w naszym województwie – poinformowała Wicemarszałek Renata Janik. - Powstaną trzy nowe przedszkola - w Opatowie, Ożarowie i w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tych placówkach przybędzie 87 miejsc opieki nad dziećmi. Kolejne projekty zakładają rozszerzenie oferty sześciu już działających placówek, w których powstanie w sumie 129 dodatkowych miejsc. Chodzi o przedszkola działające w Fałkowie, Czermnie, Działoszycach, Skarżysku Kościelnym, Chmielniku, ponadto w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie nowe miejsca będą tworzone dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Dodatkowo ponad 1,9 mln zł unijnego dofinansowania zostanie przekazane na realizację sześciu projektów, których celem będzie poprawa zdrowia osób pracujących i zapobieganie chorobom zawodowym. Skorzysta z nich 441 osób zatrudnionych w świętokrzyskich instytucjach i firmach, w tym jedna trzecia w wieku 50+. Wsparcie, przewidziane w projektach, ma na celu profilaktykę chorób związanych z długotrwałą pracą przy komputerze, brakiem ruchu, złymi nawykami żywieniowymi czy przewlekłym stresem. Wpływ tych niekorzystnych czynników mają niwelować konsultacje z psychologiem, pakiety badań specjalistycznych, w tym tych dotyczących profilaktyki nowotworowej, ponadto pakiety różnorodnych zabiegów rehabilitacyjnych, karnety na siłownie i na basen, fizjoterapia, a także aerobik, joga oraz fitness.

 

Źródło: Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego