Nowe kluby dla seniorów w gminie Chmielnik

Data opublikowania: 2 października 2020
Otwarcie klubu Seniora w Chmielniku
Otwarcie klubu Seniora w Chmielniku

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego seniorzy w Chmielniku zyskali miejsce, w którym będą mogli ciekawie spędzać czas, nawiązywać znajomości, rozwijać pasje i zdobywać nowe umiejętności, np. obsługi komputera. Filie placówki ruszają także w miejscowościach Celiny, Śladków i Zrecze Chałupczańskie.

W uroczystym otwarciu klubu w Chmielniku uczestniczyła Wicemarszałek Woj. Świętokrzyskiego Renata Janik. Placówka, wraz z filiami, została utworzona w ramach projektu „Pora na klub seniora w Chmielniku”, które realizuje tamtejszy Miejsko Gminny – Ośrodek Pomocy Społecznej.

– W klubie i filiach przewidziano miejsca dla pięćdziesięciu osób, które końca 2022 r. będą mogły korzystać z zajęć w ramach projektu. Dodatkowe miejsca powstaną dzięki innym źródłom finansowania – poinformowała Wicemarszałek Renata Janik. – To świetny przykład wykorzystania możliwości, jakie dają programy rządowe i unijne w połączeniu z finansami samorządu.

 Pieniądze na remont i częściowe wyposażenie budynku, w którym mieści się klub, pochodzą z rządowego programu SENIOR+ i budżetu gminy Chmielnik. Natomiast fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 1,3 mln zł dały możliwość zakupu dodatkowego wyposażenia do klubu i filii, ale przede wszystkim pozwolą na realizację różnego rodzaju zajęć, spotkań okolicznościowych, warsztatów, wspólnych wyjazdów do kina czy teatru i innych atrakcji, które autorzy projektu zapanowali dla bywalców tych placówek.  

W klubie seniorzy będą mogli nawiązywać kontakty z innymi osobami starszymi, czas umilą im zajęcia rozwijające pasje (np. szachowe, majsterkowanie) jak i warsztaty rozwijające przydatne umiejętności, np. kulinarne. W klubie i filiach będą także prowadzone zajęcia komputerowe dla seniorów – posłuży do tego 8 komputerów zakupionych w ramach projektu. Dla seniorów zaplanowano wsparcie psychologiczne oraz zajęcia artystyczne, pobudzające kreatywność i rozwijające umiejętności plastyczne. Będzie także coś dla ciała, czyli zajęcia gimnastyczno – ruchowe. W ramach RPO chmielniccy seniorzy spotkają się także ze specjalistami, którzy wesprą ich swoją wiedzą z różnych dziedzin życia. Będą to m. in. fizjoterapeuta, dietetyk, a także policjant.

 

Źródło: Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego

Galeria zdjęć

Otwarcie Klubu Seniora w Chmielniku
Wicemarszałek  Renata Janik na otwarciu Klubu Seniora
Otwarcie Klubu Seniora