Krajowy Plan Odbudowy. Wzmocnić i rozpędzić gospodarkę

Data opublikowania: 9 kwietnia 2021
Krajowy Plan Odbudowy. Wzmocnić i rozpędzić gospodarkę
Krajowy Plan Odbudowy. Wzmocnić i rozpędzić gospodarkę

Odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią, jej wzmocnienie i uodpornianie – to główne założenia Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu poświęconym temu programowi uczestniczył marszałek województwa świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski.

W formule on line samorządowcy z całej Polski uczestniczyli w spotkaniu poświęconym Krajowemu Planowi Odbudowy, które zorganizowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego gościem był premier Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, że Krajowy Plan Odbudowy to program reform i projektów strategicznych, którego celem jest odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią, a także jej wzmocnienie i uodpornianie na ewentualne, kolejne kryzysy. Powstanie KPO wynika z utworzenia Europejskiego Instrumentu Odbudowy i Wzmacniania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF), który przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich. Z tej puli Polska ma otrzymać 58 mld euro. Jak podkreślił podczas spotkania wiceminister funduszy i polityki regionalnej – Waldemar Buda pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie przedsiębiorcom stabilnych warunków do inwestowania, ochronę zdrowia, transformację w kierunku "zielonej" gospodarki, innowacyjne rozwiązania, przyjazny środowisku transport czy upowszechnienie rozwiązań cyfrowych. Zgodnie z sugestiami samorządowców w ramach KPO zwiększone będą m.in. środki na kolej i  rolnictwo, zostanie także wyodrębniona pula na wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy.

- To było bardzo dobre spotkanie, cieszę się, że ministerstwo wsłuchuje się w głosy samorządowców – podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. – Nasz region wiąże z KPO duże nadzieje na ożywienie lokalnej gospodarki i nadanie jej rozpędu po kryzysie wywołanym COVID-19. – Zgłosiliśmy do KPO prawie 40 przedsięwzięć na kwotę ponad 8,5 mld zł, które oscylują wokół obszarów związanych z innowacjami, zdrowiem, energią i środowiskiem, spójnością terytorialną, transportem oraz cyfryzacją.

Przypomnijmy, że konsultacje społeczne KPO zakończyły się 2 kwietnia, aktualnie trwa analiza zgłoszonych w ich ramach uwag. Polska ma czas do końca kwietnia na przekazanie KPO Komisji Europejskiej, która na zaakceptowanie planu będzie miała dwa miesiące.

 

Źródło: Departament Inwestycji i Rozwoju