Komisja Europejska. Konsultujemy projekt programu regionalnego

Data opublikowania: 9 lutego 2022
Komisja Europejska. Konsultujemy projekt programu regionalnego
Komisja Europejska. Konsultujemy projekt programu regionalnego

Z inicjatywy Zarządu Województwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej dotyczące projektu programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego.

Prace nad programem regionalnym nabierają tempa – po ubiegłotygodniowym podpisaniu Kontraktu Programowego przyszedł czas na kolejne konsultacje z Komisją Europejską. W środę, 9 lutego z inicjatywy Zarządu Województwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami DG Regio na temat projektów inwestycyjnych. O problemach województwa rozmawiali: Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, wicemarszałek - Renata Janik, członkowie Zarządu Województwa – Tomasz Jamka i Marek Jońca, a także kierownictwo departamentów odpowiedzialnych za wdrażanie nowej, unijnej perspektywy finansowej. Komisję reprezentowali m.in. Emma Toledano Laredo – dyrektor w DG Regio oraz zastępca - Christopher Todd.

Zarząd Województwa przedstawił sytuację społeczno-ekonomiczną regionu świętokrzyskiego, zaprezentował również potrzeby dotyczące takich obszarów jak finansowanie sieci kanalizacyjnych na obszarach wiejskich, zapewnienia środków finansowych w formie dotacji na dwie kluczowe inwestycje, tj. II etap budowy Kampusu GUM i budowę Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Zaprezentowano także stanowisko regionu dotyczące potrzeb w zakresie budowy wielofunkcyjnych zbiorników wodnych z możliwością wykorzystania ich na cele turystyczne, jak również konieczność zapewnienia dotacji na innowacyjny rozwój świętokrzyskich przedsiębiorców.

Po dyskusji dotyczącej tych zagadnień, przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali swój punkt widzenia.

Jak podkreśliła wicemarszałek Janik – nasze województwo, pomimo notowanej na przestrzeni lat poprawy wskaźników obrazujących rozwój społeczno-ekonomiczny, w dalszym ciągu znajduje się w gronie najsłabszych gospodarczo regionów. Dlatego też należy na nie spojrzeć z innej perspektywy, bowiem pewne jest, że niektóre proponowane przez KE rozwiązania nie sprawdzą się w Świętokrzyskiem.

- Obszarów, o których warto dyskutować, jest wiele, dlatego tak cenne jest to dzisiejsze spotkanie. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, by maksymalnie wykorzystać fundusze unijne do rozwoju naszego województwa i dogonienia innych regionów – podsumował marszałek Bętkowski. - Przed mai kolejne spotkania z Komisją Europejską i Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, dotyczące ostatecznego kształtu programu.

 

Galeria zdjęć

spotkanie z KE
Rozmowy  z KE
Zarząd