Więcej miejsc w unijnych żłobkach w świętokrzyskim

Data opublikowania: 16 marca 2022
Zarząd Województwa zadecydował o przyznaniu dofinansowania kolejnym projektom „żłobkowym” RPOWŚ 2014-2020
Zarząd Województwa zadecydował o przyznaniu dofinansowania kolejnym projektom „żłobkowym” RPOWŚ 2014-2020

Zarząd Województwa zadecydował dziś o przyznaniu ponad 2 mln zł unijnego dofinansowania dla sześciu projektów „żłobkowych” Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego. Dzięki nim 111 rodziców będzie mogło oddać swoje pociechy pod profesjonalną opiekę, zyskując tym samym możliwość powrotu do aktywności zawodowej.

- Dofinansowanie nowych projektów „żłobkowych” jest możliwe dzięki oszczędnościom w innych projektach RPO, przesunięciom budżetowym oraz korzystnemu kursowi euro – skomentowała Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. – Z nowych projektów skorzystają dzieci i rodzice w Kielcach, Bogorii, Sobkowie, Małogoszczu i Starachowicach. W ciągu ostatnich kilku lat w naszym województwie powstało ponad 1,2 tys. miejsc dla najmłodszych dzieci, ale wciąż widzimy ogromne zapotrzebowanie na opiekę żłobkową w naszym regionie. Dlatego staramy się przeznaczać na ten cel każdą złotówkę, jaka jeszcze jest dostępna w obecnym RPO.

W ramach projektów finansowane będą prace adaptacyjne i remontowe w lokalach oraz zakupy mebli, zabawek i pomocy dydaktycznych, niezbędnych do uruchomienia żłobka lub klub dziecięcego. Dzieci będą korzystały z opieki profesjonalnego personelu, wezmą również udział w zajęciach, wspomagających ich wszechstronny rozwój.

- Takie projekty są szczególnie potrzebne na obszarach wiejskich, gdzie często są pierwszą okazją do uruchomienia żłobka na danym terenie – informuje Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS UMWŚ Katarzyna Kubicka. – Przykładem jest projekt Gminy Sobków, w którym przewidziano utworzenie 16 miejsc opieki dla maluchów. Unijne dofinansowanie pozwoli na wyposażenie żłobka w niezbędny sprzęt, zabawki i pomoce dydaktyczne, ponadto na zatrudnienie trzech wykwalifikowanych opiekunek. Żłobek będzie funkcjonował w godzinach dopasowanych do oczekiwań rodziców, czyli od godziny 7.00 do 17.00.

Galeria zdjęć

Zarząd Województwa zadecydował o przyznaniu dofinansowania kolejnym projektom „żłobkowym” RPOWŚ 2014-2020