Cztery pory roku w „Harmonii”

Data opublikowania: 22 stycznia 2024
Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”

Tak jak w „Chłopach” Reymonta, tak i w położonej w Hucie Szklanej Zagrodzie Kultury „Harmonia”, motywem przewodnim będą cztery pory roku. To tu, również dzięki Funduszom Europejskim, dowiemy się już wkrótce, jak wyglądało życie świętokrzyskiej wsi.

Dobiegają końca prace związane z budową Świętokrzyskiej Zagrody Kultury w Hucie Szklanej u stóp klasztoru na Świętym Krzyżu. To niezwykłe miejsce, które w nowoczesnej, multimedialnej i niezwykle oryginalnej formie prezentować będzie życie XIX-wiecznej wsi polskiej. Powierzchnia ekspozycji to ok. 600  m kw.

Zagroda nazwana „Harmonią” ze względu na swoją bryłę, przypominającą instrument muzyczny i świętokrzyski pasiak, przygotowuje się do otwarcia. W nadchodzącym sezonie turystycznym, goście będą mogli już odwiedzić to niezwykłe miejsce, bowiem będzie ono udostępnione przed długim weekendem majowym. To tu turyści poznają życie XIX-wiecznej wsi, jej zwyczaje, tradycje i całoroczny rytm. Motywem przewodnim ekspozycji będą bowiem cztery pory roku.

„Harmonia” jest jednym z elementów dużego projektu Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej realizowanego przez gminę Bieliny w partnerstwie z Ojcami Oblatami orz Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Jego ogólna wartość to 24 mln 207 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4.4 Zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego wynosi 15,5 mln zł. Koszt budowy Zagrody Kultury to ponad 14 mln zł, z czego 11 mln zł to wkład UE.

Zagroda to czterokondygnacyjny budynek, w którego piwnicach zaplanowano salę konferencyjną na ok. 300 osób. Natomiast na dwóch piętrach znajdą się ekspozycje multimedialne dotyczące dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich. Sporą atrakcją będzie zapewne sala gier i zabaw dla dzieci, która również nawiązywać będzie do tradycji ludowej. Zwiedzający poznawać będą tradycje wsi polskiej nie tylko oglądając nowoczesną ekspozycję multimedialną, ale również uczestnicząc w takich aktywnościach jak np. nauka tańca. Będzie można również poczuć zapach świętokrzyskiej chaty.

Warto dodać, że w ramach projektu prowadzono również prace w klasztorze Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu, które objęły m.in. roboty konserwatorskie w Bazylice, Kaplicy Oleśnickich, Zakrystii, krużgankach i przedsionku.

Święty Krzyż i jego podnóże to bez wątpienia wizytówka naszego regionu, punkt docelowy wielu pielgrzymów, ale także miejsce o ogromnym potencjale turystycznym. Każde nowe przedsięwzięcie, każda nowa inwestycja budują i wzmacniają tę wyjątkową markę. Służą temu również Fundusze Europejskie.

fot. Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach

 

 

 

Galeria zdjęć

Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”
Cztery pory roku w „Harmonii”