We Włoszczowie o nowej unijnej perspektywie

Data opublikowania: 20 października 2021
Konsultacje Włoszczowa
Konsultacje Włoszczowa

Ożywiona dyskusja o szansach jakie stwarza nowa unijna perspektywa na lata 2021-2027 towarzyszyła konsultacjom społecznym, które odbyły się w środę, 20 października we Włoszczowie.

Włoszczowa była kolejnym przystankiem na mapie konsultacji społecznych nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. W spotkaniu uczestniczyli: Anna Kucharczyk – zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Katarzyna Kubicka – dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Agnieszka Kubicka –  zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. W formie on line w dyskusji wziął również udział – Jacek Sułek – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli także samorządowcy z powiatu włoszczowskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

W ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 województwo świętokrzyskie ma do rozdysponowania kwotę 1 mld 403 mln euro, z czego ponad 1 mld euro zostanie przeznaczone na projekty inwestycyjne realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ta część programu została podzielona na siedem priorytetów - Konkurencyjna gospodarka, Region przyjazny dla środowiska, Mobilność miejska, Dostępne świętokrzyskie, Świętokrzyskie dla mieszkańców, Wspólnota i przestrzeń, Pomoc techniczna. Główny nacisk zostanie położony na wsparciu przedsiębiorczości i innowacji oraz inwestycje przyjazne środowisku. Unijne fundusze mają również pomagać w procesie budowy gospodarki opartej na wiedzy oraz stwarzać warunki do współpracy przedsiębiorstw i nauki.

Natomiast na priorytety Europejskiego Funduszu Społecznego+ (Profilaktyka i ochrona zdrowia mieszkańców, Edukacja na wszystkich etapach życia, Usługi społeczne i zdrowotne, Aktywni na rynku pracy, Pomoc Techniczna) przeznaczono 352 mln euro.

Prezentacji założeń programu towarzyszyła, podobnie, jak i podczas poprzednich konsultacji, ożywiona dyskusja dotycząca m.in. możliwości wykorzystania środków unijnych na przedsięwzięcia związane z budową kanalizacji i wodociągów, finansowaniem służby zdrowia i oświaty.

Najbliższe konsultacje projektu nowego programu regionalnego odbędą się w piątek, 29 października w Kazimierzy Wielkiej o godz. 10 (budynek byłej ,,Bursy Międzyszkolnej’’, ul. Partyzantów 29).

 Harmonogram kolejnych spotkań:

  • dla podmiotów z powiatu opatowskiego: 4 listopada 2021 r., godz. 10:00, Opatów, Sala Starostwa Powiatowego, ul. Henryka Sienkiewicza 17,
  • dla podmiotów z powiatu pińczowskiego: 5 listopada 2021 r., godz. 10:00, Pińczów, Powiatowy Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, Hala Widowiskowo-Sportowa,
    Republiki Pińczowskiej 42,
  • dla podmiotów z powiatu skarżyskiego: 8 listopada 2021 r., godz. 10:00, Skarżysko-Kamienna, Sala Herbowa Starostwa Powiatowego, ul. Konarskiego 20.

Wszystkie spotkania konsultacyjne można śledzić za pośrednictwem platformy internetowej Webex: https://sejmik-kielce.webex.com/meet/konsultacje .

Projekt programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego  dostępny jest na stronie internetowej: www.2014-2020.rpo-swietokrzyskie.pl w zakładce: (http://www.2014-2020.rpo-swietokrzyskie.pl/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/poznaj-program-na-lata-2021-2027 . Uwagi można zgłaszać za pomocą formularza w wyżej wymienionej zakładce do 12 listopada 2021 r.  drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., jak również korespondencyjnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Departament Inwestycji i Rozwoju, al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce.

 

 

Galeria zdjęć

Prezentacja Dyrektor Katarzyny  Kubickiej podczas konsultacji
Prezentacja Dyrektor Anny Kucharczyk podczas konsultacji
Prezentacja wstępnych założeń nowego programu
Zebrani podczas konsultacjie we Włoszczowie
Konsultacje społeczne nowego programu